Teadveloleku kursus spetsialistile tervishoius

Kursuse eesmärk on kasvatada tõenduspõhise metoodika abil oskusi tööstressiga paremaks toimetulekuks ja läbipõlemise ennetamiseks.

Vaikuseminutite teadveloleku kursus baseerub teadusmaailmas hästi tuntud ja uuritud Mindfulness-Based Stress Reduction ning Mindfulness-Based Cognitive Therapy õppeformaatidel. 

Tõenduspõhised tulemused: Paljud uuringud on näidanud, et teadvelolek toob kaasa tervislikke muutusi harjumustes, vähendab läbipõlemise riski, depressiivsust, stressi ja ärevust, suurendab heaolu ja õnne taset, parandab und ja aitab ennetada paljude haiguste väljakujunemist. Hiljuti viis Tartu Ülikool ka Eestis läbi Vaikuseminutite programmi mõju-uuringu (esindusliku valimi ja aktiivse kontrollgrupiga juhuvalikuline eksperiment), mis näitas füsioloogilise stressi (nt stressimarkerid kortisool, kortisoon ja DHEA) ning asteenia vähenemist katsegrupis (samas kui kontrollgrupis tõusid näidud hüppeliselt), lisaks ka ärevuse ja paanikahoogude sümptomite vähenemist kavakindla rakendamise korral . Vt huvi korral leiad mõju-uuringu kohta rohkem infot siit.

Teadveloleku kursuse väljatöötaja on psühholoog Helena Väljaste. Kursuse kavandamisel toetus ta üldtuntud mindfulness programmidele (MBSR ja MBCT), Mindfulness in Schools .b programmidele ja Vaikuseminutite kogemusele. 

Tänu koostööle Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudiga on tervishoiu ja vaimse tervise spetsialistidele korraldatava teadveloleku (mindfulness) kursuse väljundiks 23 täiendkoolituspunkti.

Sotsiaalministeeriumi toel toimuvad avatud kursused

Arstide ja õdede tagasiside kursusele:

  • Aitas tuua rahu ja selget mõtlemist kiiresse ja muutusi täis eluperioodi.
  • Meeleolu paranes, reaktiivsus inimestega suheldes vähenes.
  • Tööl märkasin rohkem hetki, kus hakkasin andma hinnanguid või kaasa minema teiste emotsioonidega ning suutsin ennast sellest kõrvale juhtida ja vaadata olukorda kõrvalseisjana.
  • See oli minu jaoks enese ülesleidmine lõputu töökuhja alt.
  • Head toetust pakkuvad harjutused, mida on nutiäpi toel mugav oma päevadesse integreerida.

Kursus aitab Sul luua oma ellu püsivaid muutusi:

  • kohalolu oravarattas olemise asemele – õpid, kuidas väljuda hajevilolekust ning tunda end tõeliselt elusana “siin ja praegu”;
  • meelerahu ka pingelistes olukordades – harjutad toime tulemist raskemate olukordade ja emotsioonidega ning õpid stiimul-reaktsioonimustrist välja astuma;
  • uute oskuste ja harjumuste kinnistumine – õpid keskenduma vajalikule ning kosutama end ka kiirematel aegadel.

Teadveloleku kursus on 9-nädalane toetatud võimalus kogeda ja õppida praktikaid, mis suurendavad sisemisi resursse töö ja elu väljakutsetele vastamisel. Teadvelolekut tuntakse ingliskeelses kultuuriruumis mindfulness’ina – see on tähelepanelik heasoovlik kohalolu, mida kasutades harjume elama üha enam käesolevas hetkes. Teadvelolek võimaldab meil viibida kogu tähelepanuga käsiloleva tegevuse juures, keskenduda vajalikule ning nautida hetke võlu. Seeläbi suureneb meie võimekus teha teadlikke ja heasoovlikke valikuid ka keerukamates situatsioonides.

Selles 3-minutilises videos jagab kursusel osalenu, mis toimib ja on kiiduväärt ning toob ausalt välja ka pisut ebameeldivama osa.

Õppevorm: 1x nädalas toimuvad 2-tunnised online-kohtumised, millele lisandub igapäevane praktika audioharjutuste/nutiäpi toel. 9 nädala vältel toimuv õpe toetab oskuste kasvamist ja reaalset ellu rakendamist.
Kursuse sisu: Igal kohtumisel uuritakse läbi harjutuste uut vaimse heaoluga seotud teemat, minnes juba omandatud oskustele toetudes aina sügavamale. Teemadeks on: 

1. Automaatpiloodist ärkamine
2. Kehasse ankurdumine
3. Igapäevane teadvelolek
4. Mõtetega suhestumine
5. Raskustele lähenemine
6. Suhestumine enda ja teistega
7. Tasakaalu saavutamine elus
8. Teadvelolek ja sinu hindamatu elu
9. Lisakohtumine tervishoiu spetsialistidele, kus käiakse ühiselt läbi kogemused ja võimalused, kuidas õpitut paremini patsientide heaks kasutada. 

Iga uue oskuse omandamiseks ja edu saavutamiseks on vajalik järjepidev harjutamine, seetõttu on oluline pühenduda kursuse ajal iseseisvale harjutamisele vähemalt 20 minutit päevas. Kodune harjutamine on toetatud nutiäpi, helifailide ja kirjalike materjalidega.

Peagi algavad avatud kursused

Teadveloleku kursus spetsialistile tervishoius, juhendaja Malle Rajangu

Varsti tulekul: 04.10.2021 18:00

Vaata kursust

Leia sobiv kursus avalike kursuste hulgast või telli kursus enda asutusse

Kui soovid valdkonna uudiste ja uute pakkumistega alati kursis olla, telli Vaikuseminutite uudiskiri endale e-postkasti: